17.04.2025

Kolme uutta ravintolaa avautuu Ruoholahden maamerkkiin Vallaan


Helsingin Ruoholahden Valla-kiinteistön uudistustyön ensimmäinen vaihe etenee, ja katutason palvelutarjonta laajenee loppuvuodesta 2025 kolmella uudella ravintolalla. Kiinteistön omistaja Exilion on solminut vuokrasopimukset Patisserie Teemu Auran, aasialaishenkisen HuaDun ja lounasravintola Dylanin kanssa.

Helsingin Ruoholahden Valla uudistuu vauhdilla. Kiinteistön maantasokerroksessa avaa loppuvuoden aikana kolme uutta ravintola-alan toimijaa, jotka monipuolistavat koko Ruoholahden alueen kahvila- ja ravintolatarjontaa.

Teemu Auran konditoriasta lounasta ja leivonnaisia
Patisserie Teemu Aura avaa uuden toimipisteen Vallaan marraskuussa. Yritys tunnetaan käsityönä valmistetuista korkealaatuisista leivonnaisistaan. Kahvilapalveluiden lisäksi tarjolla on myös aamiaista ja kevyttä lounasta. Teemu Aura tarjoaa myös kokous- ja catering-palveluja kiinteistössä.

HuaDu tuo Aasian maut Ruoholahteen
Toinen uusi toimija on HuaDu, joka on noussut laajan yleisön tietoisuuteen erityisesti sosiaalisessa mediassa. HuaDu yhdistää perinteisen aasialaisen keittiön parhaat puolet moderniin buffet-kokemukseen. Huadulla on ennestään toimipisteitä eri puolilla pääkaupunkiseutua ja myös muun muassa Turussa, Tampereella ja Lahdessa.

Dylan toimii pääasiallisena lounas- ja kokousravintolana
Kolmas ravintolasopimus on solmittu Dylan-ketjun kanssa. Dylan toimii Vallan päälounasravintolana ja tarjoaa myös kokous- ja catering-palveluja kiinteistössä ja lähialueen yrityksille. Monipuolinen ruokalista koostuu muun muassa lämpimistä ruoista, salaateista ja itseleivotusta leivästä.

Uudistus valmistuu vuoden loppuun mennessä
Vallan kehityshankkeen ensimmäinen vaihe valmistuu loppuvuodesta 2025. Uudistus toteutetaan vaiheittain siten, että toimistokerrokset pysyvät käytössä koko rakennustöiden ajan.

– Tavoitteenamme on luoda korkeatasoisia palveluita ja tiloja, joissa voi kohdata ja keskittyä. Vallan laadukkaat ravintola- ja kahvilapalvelut tukevat tavoitettamme luoda Vallasta etätyön vastavoiman. Ravintola- ja kahvilapalveluilla on tärkeä rooli, kun edistämme Vallan käyttäjien työ- ja yrityshyvinvointia, Exilionin investointipäällikkö Jussi Ojamo sanoo.

Exilionin ensimmäisen vaiheen kehityshankkeessa uudistetaan yhteensä noin 3 000 neliömetriä maantasokerroksen ja kellaritilojen pinta-alaa. Ravintoloiden lisäksi tiloihin rakennetaan muun muassa kokouskeskus ja auditorio. Lisäksi kiinteistön sydän, Atrium, uudistetaan ja tilaan tuodaan monipuolisia toiminnallisuuksia, kuten drop-in-työskentelytiloja, sisäpaviljonki ja erilaisia aktiviteetteja. Hankkeen toinen vaihe käynnistyy vuoden 2027 alussa.